6 vitamin, ami kell a szervezetünknek

A vitaminok az élethez nélkülözhetetlenek, hiányuk súlyos megbetegedéseket okoz, így megfelelő bevitelükről a táplálkozás útján vagy pótlással gondoskodni kell. Az alapvető vitaminokra mindenkinek szüksége van.

A vitaminszükségletet az életkor, a testsúly és a fizikai állapot befolyásolja. A gyerekek, kamaszok fejlődésben lévő szervezetének, illetve várandós, szoptató kismamáknak több vitaminra van szükségük. Betegségek idején és azt követően, dohányzás, fogyókúra, folyamatos, nagy stressz, intenzív fizikai megterhelés idején és az időskorban szintén megemelkedik a vitaminigény, a szokásosnak akár a többszörösére is.

Változatos tünetek jelezhetik, ha a szervezet valamelyik létfontosságú vitaminból hiányt szenved. Többek között fejfájás, szédülés, rossz közérzet, gyengeség, bőrtünetek, a koncentrációkészség és a testi és szellemi teljesítmény csökkenése jelentkezhet, aszerint, hogy az adott vitamin melyik szervet befolyásolja leginkább.

A vitaminok egy része (például az immunerősítő C- és az idegműködésben szerepet játszó B-vitaminok, a folsav stb.) vízoldékonyak, vagyis a vérben és az egyéb testfolyadékokban oldott formában vannak jelen. Ezek nem raktározódnak a szervezetben, a feleslegük a vizelettel kiürül, így folyamatos utánpótlásukra van szükség. A zsírban oldódó vitaminok (ilyen a látást segítő A-, a csontképződéshez szükséges D-, a sejtosztódást befolyásoló E-vitamin) a testünk zsírszöveteiben és egyes szervekben elraktározódnak, így lassabban ürülnek, hiányuk csak hosszabb idő után érzékelhető.

Fontos betűk az ABC-ből – nemcsak gyerekeknek

A gyerekek megfelelő vitaminellátottságára különösen figyelni kell, mivel a fejlődésben lévő szervezet még érzékenyebb a vitaminhiányra. Nézzük a legfontosabbakat!

1. Az A-vitamin befolyásolja a látás, a nyálkahártyák, a bőr és a haj egészségét, a szervezet ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben. Májjal, tejjel, tojással vihető be, hiánya látásproblémákat, szembetegségeket okozhat, lassíthatja a gyerekek növekedését.

2. A B-vitaminok egész családot alkotnak, amelynek tagjai többek között az idegsejtek működésében, a sejtek anyagcseréjében, az energia-felvételben, a vérképzésben játszanak szerepet. Hiányuk bőrtünetekben, nyálkahártya-gyulladásban, vérszegénységben, idegrendszeri zavarokban, alvászavarokban, fáradékonyságban, izomgörcsökben stb. mutatkozhat meg.

3. A friss zöldségekkel, gyümölcsökkel bevihető C-vitamin sokrétű feladatot tölt be, részt vesz a fehérjeszintézisben, a csontok, porcok, izmok és vér szöveteinek felépítésében, a sebgyógyulásban, antioxidáns hatásával erősíti a szervezet immunvédelmét. Hiánybetegsége a ma már ritka skorbut, de enyhébb hiányát jelezheti a folyamatos fáradtság- és gyengeségérzet, az ingerlékenység, az étvágytalanság és a súlyvesztés is.

4. A belsőségekben, tejben lévő D-vitamin legfontosabb szerepe a csontépítésben, vagyis a kalcium és a foszfor beépülésében van. Hiánya a kalciumháztartás zavarához, gyerekeknél az ún. angolkórhoz vezethet. A szervezetünkben is termelődik, de ehhez napfényre is szükség van.

5. Az E-vitamin védi a sejtfalat, a hormonháztartásban is szerepe van, antioxidáns hatásával véd a káros szabad gyökök ellen. Tartós hiánya az ellenálló-képesség gyengülését, idegrendszeri zavarokat, bőrpanaszokat, a nemi érés után pedig terméketlenséget okozhat. A növényi olajok, a gabonafélék tartalmazzák.

6. A K-vitamin a véralvadásban és a kalcium csontokba épülésének folyamatában vesz részt. Elegendő K1 és K2-vitaminok nélkül véralvadási és csontképzési zavarok lépnek fel. Jó K-vitamin-források a zöldfűszerek, a sajtok és más tejtermékek, a mák és a szezámmag.

Vegetáriánusok vitaminjai

Mivel a növényi eredetű táplálékokból a vas kevésbé hasznosul, mint az állati eredetűekből, ezért a húsmentes táplálkozást követőknek mindig oda kell figyelniük arra, hogy bőségesen fogyasszanak C-vitamint. Ez ugyanis javítja a rosszul felszívódó növényi vas hasznosulását. A szigorú, vegán diétán lévők, vagyis akik semmilyen állati eredetű táplálékot, tehát tejet és tojást sem fogyasztanak, a B12 vitamin pótlásáról is gondoskodni kell.

A kalcium hasznosulása is rosszabb a növényekből, amin a megfelelő D-vitaminszinttel lehet javítani.

Az idősek vitaminigénye

Időskorban kiemelten kell vigyázni a D-vitamin ellátottságra, mivel erre a csontok egészségének megőrzéséhez szükség van, de más betegségek, pl. érrendszeri problémák kockázatát is csökkenti. Gondoskodni kell a B12-vitamin beviteléről is, mert ennek hiányában általános gyengeség, rossz közérzet, kedvetlenség, ingerlékenység jelentkezhet, és megnő a legkülönbözőbb idegrendszeri, emésztési és daganatos megbetegedések kockázata is. Az évek múlásával az immunrendszer egyre több támogatásra szorul, ezért a folyamatos C-vitamin ellátottságról sem szabad elfelejtkezni.

Nőknek, kismamáknak

Az eddigiek figyelembe vételén túl a nőknek fontos lehet az E-vitamin is, amely általános, antioxidáns jó hatásai mellett hozzájárul a haj, a körmök, a bőr egészségéhez, szépségéhez, és a menstruációs panaszokat is enyhíti. A legjobb kozmetikus sem tehet annyit a szép, feszes, rugalmas bőrért, mint a másik antioxidáns, sejtregeneráló hatású vitaminunk, a C-vitamin. Várandósoknak emellett a folsavbevitelre kell figyelni, különösen a terhesség első harmadában, mert erre szükség van a magzat központi idegrendszerének fejlődéséhez, a velőcső-záródási rendellenességek kockázatának csökkentéséhez.

Vannak férfias vitaminok is?

Amellett, hogy természetesen a férfiaknak is minden vitaminból biztosítani kell a megfelelő ellátottságot, jó tudni, melyek azok, amelyek hiánya speciálisan férfiproblémákat is okozhat. Az A-vitamin hiányában például csökkenhet az ondó mennyisége és romolhat a minősége. A B6-vitamin hiánya ronthatja a megtermékenyítő képességet, az elegendő B12, C-, E-vitamin és folsav nélkül pedig csökken a spermaszám. A férfiak számára fontos nyomelem a cink, a hiánya alacsony tesztoszteron-szinthez vezethet. A táplálékkal bejuttatott cink hasznosulását két vitamin, a B6 és a C-vitamin segítheti.

https://utikalauzanatomiaba.blog.hu/2016/02/16/6_vitamin_ami_kell_a_szervezetunknek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük