10 egyszerű módszer az egészséges és olcsó étkezéshez

A rendelkezésre álló idő és pénz gyakran akadálya az egészséges ételek vásárlásának és elkészítésének. Nem kell ennek így lennie!

Mint talán Te is tudod, készételeket nem érdemes vásárolni, mivel gyakran alacsony tápértékűek, arról nem is beszélve, hogy általában többe kerülnek ahhoz képest, mintha ugyanazt otthon magadnak főznéd meg.

Az ideális megoldás az otthoni főzés. Ha tudsz rá időt szánni (a főzés előrelátást és előkészületet igényel), a költségmegtakarítás és az egészségesebb hozzávalók mellett még egy hatalmas előnyre tehetsz szert: kevesebbet fogsz enni (az emberek az éttermi fogyasztáshoz képest mintegy 20-40 százalékkal kevesebb kalóriát fogyasztanak, ha otthon készítik el az ételeiket).

Ha szeretnél egészségesebben táplálkozni gyorsan, hatékonyan és könnyedén, íme néhány pénztárcakímélő ötlet, amit azonnal kipróbálhatsz.

Egészséges főzés olcsón

1. Legyen a kamra mindig tele

Rengeteg időt takaríthatsz meg azzal, ha gondoskodsz arról, hogy az alapvető élelmiszerek és fűszerek (olaj, ecet, só, bors, vöröshagyma, fokhagyma) mindig kéznél legyenek. Rendszeresen ellenőrizd, hogy mi az, ami fogyóban van, és töltsd fel a hiányzó készleteket.

Hasznos dolog, ha beraktározol konzervhalakból (például szardínia, tonhal), hüvelyesekből (lencse, borsó, bab), rizsből, hagyományos krumpliból vagy édesburgonyából, fagyasztott gyümölcsökből és zöldségekből, valamint kávéból vagy teafélékből.

Ha ezek kéznél vannak a konyhában vagy a kamrában, és megéheztél, akkor nagyon gyorsan és egyszerűen össze tudsz dobni egészséges fogásokat anélkül, hogy a boltba kellene lejárnod minden egyes alkalommal.

2. Fűszerezd az ételeidet úgy, ahogyan Te szereted

Az éttermekben az ételeket jellemzően agyonsózzák, hogy jobb ízük legyen. Otthon saját magadnak nem valószínű, hogy annyi sót használnál, mint egy éttermi szakács. A sok só egyébként sem jó, mert elősegíti a magas vérnyomás kialakulását, de fordítva is igaz: ha csökkenteni szeretnéd a vérnyomásod, használj kevesebb sót.

Fűszerezz a saját ízlésed szerint, és máris sokat tettél az életminőségedért és az egészségedért.

Ha saját magadnak főzöl otthon, az ételkészítés minden egyes folyamatát Te kontrollálod, és tetszés szerint döntesz az ízekről.

Használj gyakran különböző hagymaféléket (például fokhagyma, újhagyma, póréhagyma, mogyoróhagyma, lilahagyma). Ezek nem kerülnek sokba, egészségesek, és felhasználhatók sokféle ételhez.

3. Egyél húst, de mértékkel

Fehérjét ugyan növényi forrásokból is be tudsz juttatni a szervezetedbe (lásd hüvelyesek, tofu, tojás, ráadásul ezek olcsóbbak is, mint a hús és a hal), de a változatosság és az egyszerűség kedvéért érdemes néha húst is fogyasztani.

Tekints úgy a húsra, mint ünnepi ételre, legyen különleges és ritka alkalom, amikor húst fogyasztasz.

Add meg a módját: egyél húst ritkán, de akkor törekedj a minőségre, és vásárolj szabadon tartott, legeltetett, vad- vagy akár biogazdaságban nevelt állatokból származó húsokat. Az ilyen húsfélék nem csak ízletesebbek, de tápértékük is magasabb a normál húsokhoz képest.

4. Válassz tápanyagtartalom alapján

Ha a tápanyagtartalmat forintra vetíted, nem minden élelmiszer egyforma, még akkor sem, ha ugyanannyiba kerül. Olyan ételeket vásárolj, amelyekkel adott áron a lehető legmagasabb tápértéket kapod. Jó pár olyan alapélelmiszer van, amely olcsó, egészséges és tele van élettanilag hasznos tápanyagokkal. Ilyen például a rizs, a lencse, a borsó, a bab, a répa, a hagymafélék, a tojás, az alma, stb.

A magas tápértékű ételek költséghatékony forrásai a legfontosabb vitaminoknak és ásványi anyagoknak. Koncentrálj az ilyen ételekre, és kerüld a zéró tápanyagtartalmú, töküres kalóriákat (például cukrozott üdítők, cukorkák, fagyasztott pizza és hasonló kényelmi ételek).

Egészséges főzés olcsón

Egészséges főzés olcsón: narancsos spenótsaláta

5. Ne félj a fagyasztott gyümölcstől és zöldségtől

A fagyasztott bogyós gyümölcs (például eper, málna, szeder, cseresznye, áfonya) legalább olyan jó, mint a friss változat, sőt szezonon kívül, a hidegebb hónapokban még olcsóbb is, mint a ki tudja, melyik távoli országból ide utaztatott gyümölcs.

Arról nem is beszélve, hogy a kutatások szerint a friss és fagyasztott zöldség és gyümölcs tápanyagprofilja gyakorlatilag megegyezik.

6. Vásárolj nagyobb mennyiséget egyszerre

Általában is igaz, hogy ha nagyobb mennyiségből raktározol be egyszerre, hosszabb távon olcsóbban jössz ki, de az első pontban említett alapélelmiszerekre ez különösen igaz.

Hosszabb távon olcsóbb, ha nagyobb mennyiséget vásárolsz a különböző élelmiszerekből.

Olcsóbb egyszerre megvenni egy 3 literes kiszerelésű olívaolajat, ami jó sokáig kitart, mint 500 ml-es kiszerelésűeket vásárolni egymás után. De ugyanez igaz egy nagy zsák krumplira vagy egy kiló rizsre is.

Koncentrálj a nagy kiszerelésre, és több marad a pénztárcádban.

7. Főzz nagy mennyiségben

Ezzel szintén időt és pénzt takarítasz meg. Készíts egy jó nagy kondér levest, ami pár napig biztosan kitart. Így nem kell minden nap új ételeket készítened, elég ha kiveszed a hűtőből és megmelegíted. Vagy ha este készítesz vacsorát, főzz egy kicsit többet, így marad a másnapi ebédre belőle. Ha lefagyasztod az ételt, még tovább megmarad a hűtőben. Hozd ki a legtöbbet a főzésre fordított idődből.

Vannak olyan helyzetek, amikor későn érkezel haza, és nincs időd főzőcskézni. Ilyenkor sokkal egészségesebb és olcsóbb elővenni a hűtőből a tegnapról eltett ételt, mint rendelni egy zsírban tocsogó pizzát (azért valljuk be, néha ez is jól esik – ne vond meg magadtól, amit szeretsz, csak tudj mértéket tartani).

8. Készíts kávét vagy teát saját magadnak olcsón

Ha saját magadnak készítesz kávét vagy teát reggelente, pénzt spórolhatsz meg, mintha automatából vagy egy üzletben vennéd meg ugyanezt. Különösen javasoljuk a zöld teát vagy a kombuchát – egyszerű, finom és egészséges!

Zöld tea

Ha szomjas vagy, készíts magadnak zöld teát

9. Felejtsd el a bolti salátaönteteket

Ha a legfontosabb alapélelmiszerek rendelkezésre állnak a konyhában vagy a kamrában, villámgyorsan és olcsón készíthetsz finom salátaönteteket. Íme egy pofonegyszerű példa az alábbiakban.

Mediterrán salátaöntet:

1. Egyszerűen keverj össze némi olívaolajat tengeri sóval.
2. Tegyél bele ízlés szerint feketeborsot és apróra vágott fokhagymát.
3. Keverd össze az egészet, és már készen is vagy.

Frissen az igazi, de hűtőben tárolva kb. egy hétig megmarad.

10. Hagyd el a szénsavas üdítőket és az agyoncukrozott gyümölcsleveleket

A víz ingyen van, és még kalória sincs benne (mily meglepő). A cukrozott italokkal nem csak az a baj, hogy a tápértékük egyenlő a nullával, és üres kalóriákat tartalmaznak, de az is, hogy drágák, és hosszú távon csak az üdítőital-gyártó cégek profitját növeled. Ami egyébként nem baj, csak tudd, hogy mi a fontos neked.

Azért ne lepődj meg, hogy ha ilyen italokat fogyasztasz rendszeresen, el fogsz hízni, és még a pénztárcád is soványabb lesz.

11. Összefoglalás

Mint a fentiekből láthatod, némi tervezéssel sokat tehetsz azért, hogy az otthoni főzés jóval egyszerűbb és költséghatékonyabb legyen. Sőt, némi gyakorlás után talán még a saját főztödet is jobban fogod szeretni.

Vásárolj és főzz okosan. Hidd el, megéri.

Forrás: https://dietless.hu/hogyan-etkezz-egeszsegesen-es-olcson/

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük