Mennyit lehet reálisan fogyni?

Manapság általában mindent azonnal akarunk, és ez nincs másképp a fogyás területén sem. Sajnos azonban nem lesz elég a nyaralás előtt egy hónappal észbe kapnunk, ennyi idő alatt a legtöbb esetben ugyanis lehetetlen lefogyni. Elmagyarázzuk, hogy miért!


A fogyás sosem egyszerű. Nemcsak a folyamat igényel rengeteg odafigyelést és kitartást, de már az elhatározáshoz is nagy eltökéltségre van szükség. Nem könnyű feladat kilépni a komfortzónánkból, eldobni a káros és rossz szokásokat, és lecserélni őket valami jóra.

Tipikus, hogy elsőre szinte mindenki elkezd különböző diéták és csodaszerek után kutatni a neten, amivel elérheti végre a kívánt alakot. Ezzel még önmagában nincs is semmi gond, vannak különböző diétás termékek, amelyek hasznosak lehetnek, ha fogyni szeretnénk.

De a fogyásban „minden számít”! Nem mindegy mennyit szeretnénk fogyni, mekkora a jelenlegi súlyunk, milyen az életmódunk, vagy hogy mennyi idősek vagyunk. A diéta nem (csak) arról szól, hogy keveset együnk. Természetesen, ha az ember eléggé elszánt és elkeseredett, az is működhet, hogy egy rendkívül alacsony kalóriatartalmú étrendet követ. A probléma az, hogy ilyenkor kizsákmányoljuk a testünket, és ennek általában nincs jó vége.

A kalóriaszegény táplálkozás a legtöbbször azt eredményezi, hogy legyengülünk, fáradtak leszünk, voltaképpen kikészülünk mentálisan és fizikálisan is. A drasztikus fogyókúráknak így az a vége, hogy szép lassan mindent – vagy még annál is többet – visszahízunk. A fogyás jobb megértéséhez számoljunk egyet együtt!

Alapfogalmak

BMR (alapanyagcsere, vagyis Basal Metabolic Rate) azt mutatja meg, hogy mi az a legkisebb alap-energiamennyiség, amit elhasználsz az életfolyamataid fenntartásához. Ez az a szám, aminél nem igazán tanácsos kevesebbet fogyasztanod, sőt! Ez a kalóriamennyiség szükséges ahhoz, hogy a szerveid működjenek. Ha ez alatt eszel, akkor a szervezeted elkezd leépülni, mivel tulajdonképpen éhezel.

A BMR értéked könnyen kiszámolhatod a kalóriakalkulátorunk segítségével.

Ha ez megvan, akkor már tudod, hogy mi az a szám, ami alatt nem szabad enned. Általában azonban a legkisebb biztonságos beviteli értékének a BMR+100 kalóriát szokták javasolni.

A következő megjegyzendő érték a TDEE (Total Daily Energy Expenditure). Ez azt mutatja meg, hogy az általános aktivitásod mellett mennyi kalóriára van szükséged, hogy megtartsd a súlyod. Ez a napi kalóriaigény. A kalkulátorunk segítségével ezt is kiszámolhatod, ha megadod a heti aktivitási szinted.

Akkor mi a megoldás?

Mielőtt tovább mennénk, fontos megjegyezni, hogy mivel mindenkinek más a szervezete, egyéni eltérések mindig vannak. Ha pedig valami jelentősebb különbséget észlelsz, mindenképp keresd fel az orvosodat, mert akár betegség, emésztési probléma is lehet a háttérben.

A BMR érték határozza meg a minimumot, a TDEE pedig a maximumot, amit egy nap alatt megehetünk (feltéve, hogy nem hízni szeretnénk). Tehát az nem meglepő, hogy ezen két értékünk között kell megkeresnünk a számunkra ideális beviteli értéket, ha fogyni szeretnénk.

Mivel 1 kg zsír leadásához nagyjából 7500 kalória elégetésére van szükség, könnyen kiszámolhatjuk, milyen energiabevitel mellett és mennyi idő alatt reális számunkra a fogyás.

De számoljunk is utána!

Vegyünk példának egy 165 centiméter magas, 65 kilogrammos testsúllyal rendelkező, 35 éves nőt, aki ülőmunkát végez, nem jár edzőterembe, és diéta segítségével szeretne lefogyni 5 kilót.

Ezekkel az adatokkal a példában felhozott személy BMR értéke 1345 kalória, a TDEE értéke pedig 1614 kalória, ami azt jelenti, hogy naponta 169 kalóriával tud biztonságosan kevesebbet enni (BMR+100 kalória).

Fogyni kívánó alanyunk március elsején szeretné elkezdeni a diétát, és július elsejére szeretne 5 kilót ledobni, tehát van négy hónapja elérni a 60 kilogrammos testsúlyt. Ez elsőre nem tűnik irreálisnak, igaz?4 hónap alatt 5 kilótól megszabadulni – ennél sokkal nagyobb fogyásokról is keringenek történetek az interneten!

Mivel az előbbiekben már tisztáztuk, hogy 1 kg zsír elégetéséhez 7500 kalóriára van szükség, szorozzuk ezt fel 5-tel, mivel 5 kg zsír elvesztése a cél. A 4 hónap alatt tehát a TDEE értékhez képest 37 500 kalóriával kellene kevesebbet enni a cél eléréséhez.

De a példában szereplő hölgynek csak 120 napja van a fogyásra, és egy nap csak 169 kalóriával ehet kevesebbet! Ez pedig mindössze körülbelül 20 ezer kalória mínuszt jelent, amivel csak a cél körülbelül felét (54 százalékát) tudja teljesíteni.

A hölgy az 5 kg helyett így biztonságosan csak 2,7 kilót tud leadni a 4 hónap alatt, amennyiben továbbra is pusztán diétával kívánja elérni a célját.

Ilyenkor három választása van. Az első, hogy elkezdi éheztetni a testét, és lemegy az ajánlott kalóriabevitel alá. Nyomja a léböjtöt, vagy az éppen aktuális divatdiétát. Sajnos ez hosszú távon biztosan rossz megoldás, és egyben a legjobb út a jojó-effektushoz, amelynek során a kiéheztetett test egyre nagyobb tartalékokat képez, hogy átvészelje a következő éhezési időszakot. Így aki erre az útra lép, az fogy 5 kilót, aztán hízik 6-ot. Aztán fogy 6 kilót, utána hízik 7-et.

A második lehetőség, hogy reálisabb célokat tűz ki, és az 5 kg túlsúlytól csak egy év alatt próbál megszabadulni. Nem diétában kezd el gondolkodni, hanem változtat étkezési szokásain, és esetleg arra is ráveszi magát, hogy a lift helyett a lépcsőt használja.

A harmadik lehetőség pedig, hogy elkezd mozogni, és ellátogat egy edzőterembe.

De mennyi edzésre is van szükség a kívánt 5 kg fogyáshoz?

Kiszámoltuk, hogy az étrend segítségével a 4 hónap alatt 20 ezer kalóriával kevesebbet fog bevinni. Marad tehát 37 500–20 280, azaz 17 220 kalória, amitől meg kellene szabadulni.

Ez pedig az ő esetében kb. 43 edzést jelent (400 kalória/edzés). Ez pedig átlagosan heti 2-3 edzést jelent, ami egy ülőmunkát végző személy számára egyenértékű az életmódváltással. Enélkül sajnos nem lehet „normálisan” elérni a célt, és megszabadulni 4 hónap alatt az 5 kg túlsúlytól. Halkan még hozzátesszük, hogy a 400 kalóriás edzés a példában szereplő hölgy esetén körülbelül 1,5 óra alatt jön össze az ellipszistréneren. Bizony, nem olyan könnyű elégetni egy fél doboz jégkrémet!

És mi van a pasikkal?

Könnyen kiszámolhatjuk azt is, hogy mi történik, ha a fogyni vágyó személy egy 100 kilós, 180 centis, 40 éves, ülőmunkát végző férfi, aki 10 kg túlsúlytól szeretne megszabadulni.

Az ő BMR értéke 1930 kalória, tehát a minimum ajánlott kalóriabevitele 2030 kalória. A TDEE értéke ülőmunka mellett, edzés nélkül 2316 kalória, azaz szigorú diétával naponta 286 kalóriával tud kevesebbet bevinni.

Mivel összesen 75 000 kalóriát kell mínuszolnia, ez 262 nap, azaz kb. 9 hónap alatt lehetséges a számára, feltéve, hogy minden egyes nap odafigyel a kalóriabevitelre.

És mennyit kell edzenie, ha 4 hónap alatt szeretne megszabadulni a 10 kilótól? Ebben az esetben edzésekkel neki 43 560 kalóriát kellene elégetnie. Az ő esetében számolhatunk 650 kalóriás edzésekkel (ami szintén kb. 1,5 óra lesz az ellipszistréneren alacsony-közepes intenzitással).

A 10 kg túlsúly leadásához tehát neki a 4 hónap alatt hetente legalább 4 alkalommal kellene edzőterembe járnia, ami ismét teljes életmódváltást jelent. Mindeközben természetesen a diéta részre is oda kell figyelnie.

Mi a tanulság?

A túlsúlytól megszabadulni egyáltalán nem könnyű, és általában lényegesen tovább tart, mint amire az emberek gondolni szoktak.

A legtöbb csalódás azért éri az embereket, mert a különböző diéták elhitetik velük, hogy lehetséges nagyon rövid idő alatt nagy és tartós változást elérniük. Irreális célokat szoktak kitűzni, és nem értik, hogy miért nem sikerül nekik is, ami az általuk követett Instagram példaképnek sikerült.

A test éheztetése, a drasztikus diéta általában nem jelent megoldást, mivel ebben az esetben a kiéheztetett test igyekezni fog visszanyerni minden leadott kilót.

A megoldást első kulcsa a türelem. Reális célokat kell kitűzni, és hosszú távra kell gondolkodni. Nem kéthetes diétába belefogni, hanem a rossz táplálkozási szokásokon változtatni. Megadni a testnek a mikrotápanyagokat is, és lecserélni a „buta ételeket” okosabbakra.

A megoldás második kulcsa pedig a testedzés vagy mozgás. Csak a mozgás segítségével lehet hatékonyan felgyorsítani a fogyást. Ebből pedig feltehetően szintén valamivel többre lesz szükség, mint azt elsőre a legtöbben gondolni szokták.

További szempontok

A belekezdesz a változtatásba, fontos, hogy ne csak a makrotápanyagok (fehérje, zsír, szénhidrát) bevitelére és számolására koncentrálj. A kalóriabevitel szigorú felügyeleténél sokszor fontosabb a mikrotápanyagok (vitaminok, ásványi anyagok, rostok) bevitele. Az egyoldalú diéta azt fogja eredményezni, hogy a test keresi a tápanyagokat, és folyamatosan éhséget fog érezni a diétázó.

A napi 1200 kalória az az abszolút minimum, amire (általánosságban) a testünknek szüksége van. Ez azt is jelenti, hogy már az 1200 kalóriás diéta sem megfelelő, hosszú távon egészségügyi problémákhoz, kimerültséghez, nők esetében pedig akár terméketlenséghez is vezethet. Ha ilyen alacsony kalóriatartalmú étrendet szeretnél követni, konzultálj dietetikussal vagy orvossal! A diéta egyébként sem az a dolog, amibe körültekintés nélkül bele lehetne vágni, gyermekedet pedig abszolút nem szabad diétára fogni orvosi felügyelet nélkül!

Az emberek általában nemcsak a fogyáshoz szükséges időt becsülik alá, de elkövetnek egy másik hibát is: túlbecsülik a mozgás hatását.

A legtöbben ha két napig kevesebbet esznek a szokásosnál, és elmennek 1-2 alkalommal edzőterembe, már azt várják, hogy a mérleg azonnal lényegesen kevesebbet mutasson. Valójában a számítógép előtt üldögélve a legtöbben rendkívül passzív életet élünk, így heti 1-2 szigetkör nem számít jelentős mozgásnak. A különböző edzéstípusok kalóriaigényéről is találsz egy táblázatot a kalóriakalkulátorunk alatt, így össze tudsz állítani magadnak egy heti 1200 vagy éppen 2000 kalóriás edzéstervet.

De ne felejtsd el, hogy ha belevágsz a mozgásba, azt csak fokozatosan, lassan tedd meg. Ha lesérülsz, lehet, hogy hónapokra kiesel a játékból. Ezért nem tanácsos a nulla mozgásról azonnal átváltani a heti 4 kemény edzésre, és érdemes egy személyi edző segítségét kérni a folyamathoz. Itt elolvashatod Kaszás Klaudia, magyar bajnok kenus tanácsait.

Legvégül pedig azt se felejtsd el, hogy a mozgás valószínűleg izmokat fog építeni, az izom pedig nehéz.Ezért nem biztos, hogy a mérlegen azt fogod látni, amire számítottál, így érdemes a fejlődésed más módon – például a derékbőséged lemérésével – is nyomon követned. Ez segít a motivációd megőrzésében is!

Ha van olyan barátod, aki folyamatosan fogyókúrázik és rendszeresen csalódás éri, oszd meg vele ezt a cikket. Hátha a segítségére lesz!

Forrás:

https://asum.hu/magazin/eletmod/2018/07/17/mennyit-lehet-realisan-fogyni/

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük