Rövid és hatékony jóga gyakorlatsorok, akár babával…

Néhány jógagyakorlat az évkezdéshez, amit akár kisgyermekkel, vagy mellette is végezhetünk. Napi 10-15 perc, gyors és hatékony!

Ismét eltelt egy év, ismét elérkeztünk az újévi fogadalmak szezonjához.

Én semmit nem fogadtam meg! Sem azt, hogy lefogyok, sem hogy kevesebb csokit eszem, de még azt sem hogy jobb anya leszek. Az újévi fogadkozásról már kifejtettem az álláspontomat egy korábbi cikkben.

De ha mindenképp újévkor szeretnénk kezdeni például a „többet sportolok, többet teszek az egészségemért” típusú fogadalmak betartását, akkor itt van néhány jó tanács, első sorban jógára vonatkoztatva 

Miért pont a jóga?
  • mert abszolút az egészségünkért teszünk vele; fizikális és mentális értelemben is
  • a hiedelemmel ellentétben rövid gyakorlás is elég lehet
  • egyszerű gyakorlatok, melybe bevonhatjuk gyermekünket is

A közhiedelemmel ellentétben jógázni nem csak úgy lehet, hogy másfél órára elvonulok a világtól, a félhomályba, szól a mantrazene, füstölő illata terjeng a stúdióban.

Jógázni nagyon egyszerű! Bárhol, bármikor, bármennyit lehet!

Az én napi rutinom úgy néz ki, hogy ébredés után egy 15-30 perc jógával kezdek, attól függ, hogy ébren van-e már a gyermekem, vagy sem.  

15 percbe is rengeteg ászána beleférhet, 3-4 légzésnyi kitartással. De nem is feltétlenül kell az ászánák mennyiségére törekednünk 4-5db, 10-15 légzésig kitartott póznak is fantasztikus hatásai lehetnek.

Az én kulcsfontosságú gyakorlataim:

  • mély hasi légzés a teljes gyakorlás során
  • napüdvözlet gyakorlatsor (min. 2x)
  • harcos pózok (1-2.)
  • sas póz
  • csavarás
  • zsugor fejállás
  • gyertyaállás
  • ekeállás

Ezek azok a gyakorlatok, amelyeket mindenképpen beillesztek az aznapi gyakorlatsoromba, vagy ha másra nincs idő, megcsinálom csak ezeket.

Röviden, hatékonyan!

Ha rövid, de nagyon hatékony gyakorlatsorral szeretnél indítani, akkor az 5 tibeti rítustajánlom. Ez esetben azonban nem nagyon lehet bevonni a gyerkőcöt.

Az 5 tibeti rítus esetében nagyon fontos, hogy fokozatosan kezdjük, nagyon erős a testre és lélekre gyakorolt hatása. Sok benne az oldás, felszínre hozhatja a legmélyebben elásott érzéseinket is. Ha bármiféle rossz érzés, rosszullét kerülgetne minket, akkor függesszük fel a gyakorlást akár pár órára, akár arra az egész napra!

Az első héten 3 ismétléssel indítunk, majd hétről hétre emelhetjük az ismétlésszámot (nem kötelező!) 2-vel, tehát 3,5,7,9,11… egészen 21-ig. A 21 ismétlés a maximális, mely ebből az 5 gyakorlatból elvégezhető, viszont ha valakit teljesen magával ragadott a „tibetizés”, akkor a gyakorlatsort kétszer is elvégezheti egy nap, reggel és este is.

Kisgyermekkel számítsunk rá, hogy a jógázás során egy-egy kéz-láb az arcunkban landol, és hogy néhány hajszállal kevesebb lesz a végén! De ez így van rendjén! 

Természetesen értem az igényt rá, hogy úgy az igazi a jógázás is, ha teljesen el tudunk mélyedni benne egy-másfél órán keresztül, nyugalomban, azonban valahol pont ez a felfogás a gátja annak, hogy tegyünk magunkért minden nap, akár csak 15 percben! És hogy mire van ehhez szükség? Csak egy kis motivációra és egy jó jógaszőnyegre

Tegyük hát félre a kifogásokat és legalább egy próbát tegyünk a 15 perces jógával a 2019-es év valamelyik napján, még van belőle 360! 

További információkért: http://blog.decathlon.hu/2019/01/11/joga-gyakorlatsorok-akar-babaval/

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük