Az életmódváltás egyik legnagyobb előnye a testi és lelki egyensúly. Ha a napi rutinodba beépíted a rendszeres testmozgást és az egészséges táplálkozást, a tested meghálálja majd: fittebb, energikusabb leszel, és még a betegségek kialakulásának kockázatát is csökkented.
A megfelelő alvás is épp ennyire fontos, hiszen ilyenkor lép életbe a szervezet „önjavító” képessége, ehhez köthető a sejtnövekedés, valamint a pihenés javítja a szervezet stressz tűrő képességét is.
Étrend
Az egészséges táplálkozás nem egyenlő a szigorú diétával. Több zöldség és gyümölcs, kevesebb cukor és finomított szénhidrátok.
A legjobb megoldás mindig az, ha saját magad készíted el az ételeket, hiszen ilyenkor garantált az étel tisztasága, és tudsz figyelni a makrotápanyagok (fehérje, zsír, szénhidrát) bevitelének egyensúlyára is.
Fehérje: Voltaképpen a szervezetünk építőanyaga, feltölt energiával, valamint elsődleges szerepet tölt be a növekedésben, regenerálja az elhasználódott, károsodott sejteket és szöveteket. A fehérje alapeleme az aminosav.
Szénhidrát: Szervezetünk „üzemanyaga”, energiaszükségletünk kb 50%-át a szénhidrátok fedezik. Szénhidrátok közül is megkülönböztetünk „jó” és „rossz” szénhidrátokat. Természetesen a rossz szénhidrátokat kell kerülnünk!
Zsír: Nem minden zsír rossz, sőt az emberi szervezet számára igenis fontos a jó zsírok fogyasztása.
Jó zsírok: Az egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírok
- Csökkentik a szívinfarktus és a stroke kockázatát
- Csökkentik a vérnyomást
- Forrásai: avokádó, diófélék, mogyoróvaj, olíva, tofu, napraforgómag, szezámmag, tökmag, lenmag, szójabab, zsíros halak: lazac, tonhal, makréla, szardínia stb.
Testmozgás
Sportolj! Ha nem is a fogyás az elsődleges célod, csak szimplán tényleg az egészségesebb életmód, akkor az edzés is elengedhetetlen. Próbáld meg a testmozgást fokozatosan beépíteni a napjaidba, és ha már a rutinod részévé válik, el sem fogsz tudni képzelni egy napot sem nélküle.
A tested tónusosabbá, feszesebbé válik, a zsír pedig fokozatosan el fog tűnni rólad. Feltölt energiával, endorfint termel, és ellazít.
Ne érezd kötelezőnek, válassz olyan mozgásformát, ami boldoggá tesz, ami után mosolyogva mész majd haza.
Alvás
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen az egészséges életmód szempontjából. A kialvatlanság rontja az ember teljesítőképességét és csökkenti az immunrendszer védekezőképességét. Nehezebben kezeljük a stresszt, érzékenyebbé válunk a környezeti hatásokra.
A felnőtt emberek alvásigénye 7-8 óra, de ez a szám az életkor előrehaladtával csökken. Az éjszakai pihenés közben a szervezetünk önjavító képessége bekapcsol, több fehérjét termel, ezáltal helyreállítja a sérüléseket, és a nap során kialakult problémákat.