Paleolit étrend

A paleolit étrend egy olyan diéta, amely az irányzat képviselői által tudományosnak tartott, de a klasszikus táplálkozástudomány által nem igazolt kutatások alapján rekonstruálta a 10 ezer évvel ezelőtt élt vadászó-gyűjtögető ősemberek és a ma élő környezeti népek természetes étrendjét és életmódját. Abból az evolúciós megfontolásból merít, hogy a földművelés által bevezetett tápanyagokhoz az emberi szervezet nem volt képes alkalmazkodni.

Az irányzat hívei szerint az emberi genom több mint 2,5 millió éve semmit sem változott, és testünk genetikailag programozott paleolit őseink életmódjára, és biológiailag ez az étrend felel meg leginkább a szervezetünknek, mivel természetesen biztosítja a tápanyagok megfelelő egyensúlyát és csökkenti a krónikus betegségek előfordulásának kockázatát.

Loren Cordain, a Colorado State University professzora és a paleo diéta legismertebb támogatója szerint klinikai kutatások bizonyítják, hogy a paleo étrend hosszú távon csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát, normalizálja a vérnyomást, megszünteti a szervezetben lévő gyulladásokat, segít a fogyásban, eltünteti a pattanásokat, valamint jó közérzetet és kiváló fizikai-szellemi teljesítményt biztosít.

Cordain szerint a tipikusan egészségtelen nyugati táplálkozás felelős többek között olyan betegségek elterjedéséért, mint a túlsúlyosság vagy a szív- és cukorbetegség.

A nyugati világ, azaz a mai civilizáció számos olyan betegségben szenved, amelyek teljességgel ismeretlenek a ma is élő természeti népek körében, illetve ismeretlenek voltak a paleolit korban élők között is. Mindez annak köszönhető, hogy az emberi szervezet nem tudott teljes mértékben genetikailag alkalmazkodni az 5-10 ezer évvel ezelőtt, a földművelés során bevezetett tápanyagforrásokhoz.

Persze ellenzők is akadnak bőven, akik megkérdőjelezik a fenti elméletet, és szerintük a diéta hosszabb távon egyébként sem tartható fenn a korlátozott étrend, az egészséges tápanyagforrások magas ára és az egyes ételcsoportok (gabona, tejtermékek, hüvelyesek) kizárásából fakadó esetleges vitaminhiány miatt. Cordain szerint azonban ez utóbbi tápanyagforrások bár látszólag egészségesek, sejtszinten gyulladást okozhatnak, és különböző betegségek kialakulását segíthetik elő.

A táplálkozási szakértők régóta méltatják a teljes értékű ételeken, a sovány húsokon, a gyümölcsökön és a zöldségen alapuló étrendet, amelyben kevesebb cukrot, sót és mesterségesen feldolgozott ételt veszünk magunkhoz, de az is igaz, hogy a modern paleo étrend hosszú távú hatásai jelenleg még nem ismeretesek (legalábbis a már bizonyított ázsiai, mediterrán vagy vegetáriánus életmódhoz képest).

1. Mit ehetünk a paleolit étrend szerint

A diéta elsősorban olyan ételeket engedélyez, amelyek már a palolit kor embere számára is elérhetőek voltak annak idején, vagyis húst, halat, kagylót, tojást, dióféléket, gyökereket, gombát, zöldséget és gyümölcsöt. Modernkori körülmények között lehetőleg fűvel táplált állatok húsát fogyasszuk, és együnk sok vadvízi halat. A cukor tiltott, viszont az édesszájúak korlátozott mértékben helyettesíthetik azt nyírfacukorral vagy nyersmézzel. A diéta támogatói szerint elsősorban vizet igyunk (néhányan kókusztejet és organikus zöldteát is javasolnak), de az alkohol és az erjesztett italok tiltottak.

Az előírások szerint a tápanyagbevitel 50-60%-ban állati eredetű és 50-40%-ban növényi eredetű (zöldség, gyümölcs) legyen, és mindehhez magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalom párosuljon.

1.1 A fogyasztható ételek tételesen

  • Sovány húsok, zsírok
  • Halfélék, tenger gyümölcsei, kagylók
  • Olajos magvak, csonthéjas gyümölcsök (mandula, kesudió, törökmogyoró, pisztácia, fenyőmag, dió, tökmag, gesztenye, stb.)
  • Gyümölcsök és zöldségek
  • Gomba
  • Tojás
  • Hidegen sajtolt növényi olajok (olívaolaj, kókuszzsír)

A sovány húsokból származó fehérje erős izomzatot, masszív csontozatot és optimális immunrendszert eredményez, ráadásul a proteinbevitel az éhséget is csökkenti.

A gyümölcsök és a zöldségek gazdagok antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és olyan tápanyagokban, amelyek csökkentik számos degeneratív betegség kialakulásának kockázatát (például rák, cukorbetegség és időskori elbutulás).

A diófélékből, magokból, avokádóból, olívaolajból, halolajból származó egészséges zsírok (egyszeres telítetlen és Omega-3 zsírsavak) a kutatások szerint jelentősen csökkentik a túlsúlyosság, a rák és a szívbetegségek kockázatát.

2. Mit nem ehetünk a paleolit étrend szerint

Gyulladás- és allergiakeltő hatásuk miatt a paleo étrend kizárja a magas glikémiás indexű és telítettségű ételek fogyasztását (ilyenek a gyorsan felszívódó szénhidrátok). Például:

  • Cukorfélék (répacukor, nádcukor, fruktóz)
  • Gabonafélék (búza, árpa, köles, zab, rizs, vadrizs, rozs, kukorica, cirok, stb.)
  • Keményítő tartalmú zöldségek (burgonyafélék)
  • Tej és tejtermékek
  • Hüvelyesek (babfélék, borsók, szója, amerikai mogyoró, stb.)
  • Növényi olajok (hidrogénezett növényi olaj, transzzsír, margarin)
  • Készételek

3. Hogyan működik a paleolit étrend

Támogatói szerint a fehérjékben és rostokban gazdag étrend megfelelően szabályozza a vércukorszintet, továbbá megakadályozza az elhízást és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.

Cordain szerint egyébként nem kötelező (és reálisan nézve nem is lehetséges) a fenti szabályok maximális betartása, elegendő, ha kb. 80%-ban betartjuk a javaslatokat. Próbáljuk ki a diétát 15 napig, mellette mozogjunk rendszeresen, és tapasztaljuk meg személyesen a kedvező hatásokat.

4. Mi legyen akkor: kipróbáljuk vagy sem?

Szerintünk mindenképpen érdemes vele próbát tenni, nem veszítünk semmit. Az tény, hogy a paleo életmód kizár bizonyos ételcsoportokat az étrendből, és ez vitaminhiányhoz vezethet, de ez könnyen ellensúlyozható előrelátó tervezéssel, illetve multivitaminok és ásványi anyagok folyamatos utánpótlásával. A paleo étrend hívei egyébként kifejezetten ajánlják a D-vitamin, kalcium, magnézium és halolaj (Omega-3 zsírsavak) beillesztését a mindennapi étrendbe.

A diéta előnye, hogy kazein- és gluténmentes tápanyagforrásokat preferál. A kazein és a glutein is fehérje (előbbi a tejtermékekben, utóbbi a gabonában található), és mivel a tej és a gabonafélék felelnek az ételallergiás reakciók 90 százalékáért, ezek kiiktatásával a paleolit táplálkozás nagyfokú allergénmentességet garantál.

A magas rosttartalmú, teljes értékű ételek elengedhetetlenek az egészséges táplálkozáshoz: a rostok megelőzik a székrekedést, normalizálják a koleszterinszintet, illetve csökkentik a koszorúér-betegségek és a cukorbetegség kockázatát.

Végül, de nem utolsósorban a paleo diétának köszönhetően könnyen lefogyhatunk: az alacsony szénhidrát- és magas rosttartalmú étrend rövid távon egyébként is hatásosabb a klasszikus alacsony kalóriájú/zsírtartalmú diétáknál. Hosszabb távon pedig a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának csökkentésében játszik elsődleges szerepet.

Forrásjegyzék

Robb Wolf: Paleolit megoldás – Az ősi, emberi étrend, Scolar Kiadó, 2012
Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás, Jaffa Kiadó, 2009
Linda Tarr Kent: What Are the Benefits of the Paleo Diet?, http://www.livestrong.com/article/187983-what-are-the-benefits-of-the-paleo-diet/
Robb Wolf: What is The Paleo Diet?, http://robbwolf.com/what-is-the-paleo-diet/
Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD: Diet Review: The Caveman (Paleo) Diet http://www.webmd.com/diet/features/diet-review-the-caveman-paleo-diet
Paleolithic diet, Wikipedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Paleolithic_diet

Forrás: https://dietless.hu/paleolit-etrend/

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük