EZEKET A KOZMETIKAI ÖSSZETEVŐKET KERÜLD!

Ezeket a kozmetikai összetevőket kerüld!

Létezik vajon olyan ember, aki tüzetesen elolvassa a kozmetikumok hátoldalán lévő összetevők listáját? A kémiai-vegyi nevekkel teletűzdelt leírásban nehéz kiigazodni, de a legtöbb ártalmas alkotóelem sajnos ezekbe van bújtatva. Összeszedtük a legveszélyesebbeket, amiket érdemes kerülnöd:

1. PARABÉN

A kozmetikai ipar legnépszerűbb tartósítószere, ami a termékek 90%-ában megtalálható antibakteriális és gombaölő tulajdonsága miatt. A bőrre felkenve gyakorlatilag 100%-ban felszívódik a bőrön át és bekerül a szervezetbe. Legtöbben semmiféle azonnali hatást nem érzékelnek, ha parabén tartalmú terméket használnak, de a hosszú távú hatások jelentősek lehetnek – bár néhány embernél a parabén azonnali allergiás reakciókat vált ki.

Kutatások bebizonyították, hogy a parabén hatással van az ösztrogészintünkre, így károsítja a hormonrendszerünket. A vegyület felhalmozódhat a szövetekben és növelheti az UVB által közvetített DNS károsodást. Összefüggésbe hozták ezen kívül a mellrák kialakulásával kapcsolatban is, ezt a parabéntartalmú dezodorok és izzadásgátlók használatával magyarázták. 

A férfiakat sem kíméli ez az anyag, csökkentheti a tesztoszteronszintet, valamint negatív hatással van a termékenységükre is.

Az összetevők listájában az alábbi módon találhatod meg: Methyl, ethyl, propyl, butyl paraben és benzyl p-hydroxybenzoate

2. SLS/SLES

Sodium laureth sulphate azaz SLES a legnépszerűbb habképző és nedvesítő anyag, ami megtalálható samponokban, tisztítószerekben, szappanokban, tusfürdőkben, sőt még a fogkrémünkben is. 1.4-dioxánt is tartalmaz, ez az előállítás során az etoxilezés mellékterméke.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége az 1,4-dioxánt emberekre rákkeltő hatású vegyületként tartja számon, így arra ösztönzi a gyártókat, hogy vonják ki az 1,4-dioxánt a termékeikből, mivel a szövetségi törvény szerint már nemkívánatos anyag.

Sodium lauryl sulphate azaz SLS: Szulfonizált lauryl alkohol, ahol az alkohol lehet teljesen szintetikus alapú, de lehet akár kókusz alapú is. Felületaktív anyag, mely “csapdába ejti” a hajon/bőrön található zsíros szennyeződéseket, melyek így vízzel könnyedén lemoshatóvá válnak.

Veszélyeik:

  • irritálják a bőrünket, a szemünket és a szánkat
  • súlyosbítják az ekcéma és egyéb bőrbetegségek tüneteit
  • lassítják a sebgyógyulást
3. FTALÁT

A ftalátok színtelen, olajos folyadékok, jelentéktelen vagy semmilyen szagot nem árasztanak és illékonyságuk is csekély. A kisebb molekulatömegű ftalátok kozmetikumok, testápoló termékek (pl. bőrhidratáló krémek), parfümök, hajlakk, szappan, sampon, körömlakkok és gyógyszerek adalékanyagai. A nehezen lebomló ftalátok a legelterjedtebb szennyező anyagok, gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutathatunk ftalátszennyezést. Használatát az Európai Unióban a reprodukciót, illetve a gyermek fejlődését károsító hatásaik miatt korlátozzák.

Egyes ftalátok a hormonrendszerbe avatkozva korai pubertást okoznak, károsítják a férfiak szaporodási képességét és csökkentik a serdülő hímneműek tesztoszteronszintjét, ami alacsony spermaszámhoz vezet, ezért összefüggésbe hozhatók a férfiak termékenységi problémáival. A ftalátok át tudnak jutni a placentán, és a gyermeket már az anyaméhben is károsítják.

Noha a DEHP alkalmazását betiltották a gyermekjátékokban és a kozmetikumokban, még mindig megtalálható számos élelmiszer-csomagolásban és egyéb, lágyított műanyagból készült termékben. A ftalátok – így a DEHP is – főleg táplálkozás útján kerülhetnek a szervezetbe.

4. PEG

A polietilén-glikolok vagy PEG-ek kőolaj alapú vegyületek, amelyeket a kozmetikumok sűrítésérelágyítására és zselatinizálására használnak. A PEG-ekkel a legfőbb probléma az, hogy gyakran szennyezett etilén-oxiddal és 1,4-dioxánnal.

A kozmetikumokban található PEG-ek a bőrt áteresztővé teszik, így könnyebben bejutnak a hasznos – és az esetleges káros anyagok is.A PEG melletti szám azt jelzi, hogy hány egység etilénglikolt tartalmaznak, például PEG-4 vagy PEG-150. Minél alacsonyabb ez a szám, annál könnyebben szívódik fel a termék a bőrön keresztül.

5. ÁSVÁNYI OLAJAK/KŐOLAJ SZÁRMAZÉKOK

Egy láthatatlan (fel nem szívódó) réteget képeznek a bőrön, amely megakadályozza a bőr légzésével együtt járó párolgást, vagyis azt a természetes vízleadást, ami az egészséges bőr hőháztartása szempontjából nélkülözhetetlen.

  • eltömítik a pórusokat, ezáltal blokkolják a bőr természetes élettani folyamatait: a bőrlégzést, az anyagcserét és a kiválasztást
  • akadályozzák a bőr méregtelenítését
  • élettelenné, törékennyé teszik a bőrt a megszűnt funkciók miatt
  • elősegítik a mitesszerek és a pattanások kialakulását
  • erősítik a gyulladásra való hajlamot, és a gyulladással együtt járó bőrbetegségek kialakulását (sömör, ekcéma, hiperkeratózisok, szeborrea, rozácea és egyéb bőrgyulladások)

Megnevezésük az INCI listában:

Mineral oil
Petroleum
Liquidum Paraffinum – Paraffinum liquidum sterilisatum
Paraffin wax vagy Mineral wax
Vazelin
Petrolatum
Cera microcristallina
Hart-Paraffin
Ozokerit
Petrol Wax
Ceresin

+1. MESTERSÉGES/SZINTETIKUS ILLATANYAGOK

Ez az az anyag, ami szinte biztos, hogy a legtöbb kozmetikumban megtalálható, mégis valamilyen oknál fogva a gyártók nem kötelesek feltüntetni az illatanyaghoz használt konkrét vegyi anyagokat. Az illatanyagokban található vegyületek között akad olyan, ami szimplán bőrirritációt eredményez, de van olyan is, ami befolyásolhatja a központi idegrendszert, depressziót, hiperaktivitást és egyéb viselkedési problémákat okozhat. Valószínűsíthetően szerepe van a demenciális betegségek kialakulásában is (epilepszia, migrén, disgraphia stb.). Ezen anyagok többsége vagy mindegyike általában szintetikus.

A 11 legproblémásabb anyag:

Amyl Cinnamal
Cinnamyl Alcohol
Citral
Eugenol
Hydroxycitronellal
Isoeugenol
Amylcinnamyl Alcohol
Cinnamal
Coumarin
Geraniol
Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyd

Források: wikipedia, woohoo.com cikkje alapján, zoldgondoskodas.hu cikkje alapján, https://www.annmariegianni.com/toxic-chemicals-in-makeup-industry/ cikkje alapján, https://drhazi.hu cikkje alapján, https://eluxemagazine.com/beauty/top-10-harmful-chemicals-in-cosmetics/ cikkje alapján

Ha olyan kozmetikumokat szeretnél használni, amik nem tartalmazzák a fenti vegyi anyagokat, akkor keresd a termékcímkén a mentességről árulkodó jelzést!

Forrás: https://www.egeszsegpalace.hu/eletmod_blog/ezeket-a-kozmetikai-osszetevoket-keruld-75

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük