…vagy csak egészségesen étkezel 🙂
Folytatva a sorozatomat, amit korábban megígértem nektek, kerestem néhány további hasznos terméket arra az esetre, ha figyelembe veszitek az ételek és az étkezések vércukoremelő képességét, azaz. „tudományos néven” glikémiás indexét.
1. MAGAS ROSTTARTALMÚ LISZTEK, LISZTKEVERÉKEK
Akár tésztákat készítenétek, akár csak egy főzeléket, levest szeretnétek besűríteni, netán egy rántott hús panírját összerakni, lényeges, hogy magas rosttartalmú liszteket, vagy akár lisztkeverékeket alkalmazzatok. Ez egy „szimpla” fogyókúra, inzulinrezisztencia esetén viszonylag könnyen megoldható az olyan termékekkel, mint a teljes kiőrlésű búza- vagy zabliszt, de bizony egyre gyakrabban találkozom olyan kliensekkel akiknek a szénhidrát anyagcserezavar mellett gluténérzékenységgel is küzd. Nektek lehetőség szerint a megszokott rizsliszt-kukoricaliszt kombó helyett/mellett az olyan élelmiszereket szeretném bemutatni, mint a barna rizsliszt, a kókuszliszt, vagy az olyan maglisztek, mint a mandulaliszt.
2. CUKORHELYETTESÍTŐK, ÉDESÍTŐK
Az eritritet már korábban dicsértem nektek, de most egy picit módosított változatát szeretném bemutatni édesítési opcióként, amit a család többi tagja nagy eséllyel észre sem fog venni az ételekben, édességekben, ez pedig a stevia-eritrit keverék. Ha úgy érzed, az eritritből túl sokat kell használnod, hogy elérd a kívánt hatást, a steviat, ami -bár valóban természetes édesítőszer-inkább keserűnek érzed, a kettő kombinációjával biztos, hogy meg leszel elégedve.
3. ALTERNATÍV GABONÁK
Alternatív gabonákból nem csak a gabonaszem formájában, pirítva, vagy főzve készíthetsz jó köretet! Képzeld, ezekből már tészták is kaphatóak! Gazdagok élelmi rostokban, fehérjében, különféle vitaminokban, ásványi anyagokban. A cirokliszt például jó vasforrás, szintén gluténmentes, megfelelő lassan felszívódó szénhidrátforrás lehet ebédre, vagy akár vacsorára is.
4. MAGVAK
Ha viszont nem tudnál megfelelő megoldást választani a szénhidrátforrásokból, még mindig javíthatsz a helyzeten, ha jó zsírokat tartalmazó, magasabb zsírtartalmú élelmiszerekkel fogyasztod azt együtt. Erre kiváló példa lehet egy zárt maréknyi olajos mag, akár a reggeli zabkásába, akár tízóraira-uzsonnára például egy pohár natúr joghurt mellé.
A sorozat első részének elolvasásához kattints IDE
írta: Abonyi Orsi dietetikus