Hiszünk abban, hogy az egészséges életmód kialakításában a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás egyaránt fontos. Meggyőződésünk, hogy minden érintett összefogásával, meghatározott célokat kitűző tájékoztató munkával lehet és kell megtanítani a fogyasztókat az aktív életmód és a kiegyensúlyozott étrend összeállításának mikéntjére.
A kiegyensúlyozott táplálkozás és egészséges életmód
A táplálkozási szokások és a lakosság egészségi állapotának javítása hatalmas és összetett feladatot jelent a társadalom számára, ugyanis mindkettőt számtalan szociális, gazdasági és környezeti tényező befolyásolja. Természetesen az élelmiszeripar számára is rendelkezésre állnak olyan eszközök, amelyek lehetőséget teremtenek az ágazat számára a probléma megoldásában való részvételre. A vállalkozások javíthatják a termékek beltartalmi értékét az összetevők változtatásával és minden részletre kiterjedő (a jogszabályban előírtak mellett akár önkéntes) tájékoztatást adnak a termékek csomagolásán. Az élelmiszeripar tehát arra törekszik, hogy a fogyasztók számára a vásárlás során minden információ rendelkezésre álljon ahhoz, a kiegyensúlyozott táplálkozás és egészséges életmód alapelveit szem előtt tartva tudjanak a termékek között választani.
A kiegyensúlyozott étrend és az egészséges életmód kialakításának elősegítése
A gyártók ez irányú törekvései minden esetben széles körben elfogadott tudományos alapra építkeznek a fogyasztók számára nyújtott előnyök tekintetében. Például a gyártók átalakítják termékeiket, vagy csökkentik a bennük lévő bizonyos tápanyagok mennyiségét (pl. só), vagy épp dúsítják az általuk előállított élelmiszereket (vitaminokkal, ásványi anyagokkal). Az élelmiszeripar továbbra is elkötelezett e reformulációs törekvés folytatásában, de nem szabad szem elől téveszteni azt a tényt sem, hogy számtalan olyan technológiai, gyakran jogi megkötés létezik, amely ezt megnehezíti. Tehát a reformuláció nem minden termék esetében lehetséges.
Nincs egészségtelen élelmiszer, csak egészségtelen életmód és étrend
A magyarországi élelmiszer-feldolgozók termékei csak és kizárólag a legszigorúbb hazai és uniós minőségügyi és élelmiszerbiztonsági jogszabályok betartásával jutnak el a fogyasztókhoz, így fogyasztásuk semmilyen egészségügyi kockázatot nem jelent. Az élelmiszeripar ugyanakkor tudatában van annak, hogy szerepe és felelőssége van az egészséges életmód kialakításának elősegítésében. Ezért Szövetségünk kezdeményezésére a hazai élelmiszer-feldolgozó vállalatok olyan vállalásokhoz csatlakozhatnak a www.egyuttafogyasztokert.hu honlapon keresztül, amelyek a fogyasztók egészséges életmódjának, kiegyensúlyozott táplálkozásának előmozdítását szolgálják. Hiszünk abban, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és az aktív életmód előmozdítása, valamint a népegészségügyi mutatók javítása kizárólag valamennyi érintett közreműködésével, társadalmi összefogással lehetséges. Az „Élelmiszeripar a fogyasztók egészségéért – tegyünk együtt érte!” jelmondat híven kifejezi Szövetségünk azon törekvését, hogy minél nagyobb számban csatlakozzanak kezdeményezésünkhöz olyan vállalkozások, szervezetek, amelyek egyetértenek céljainkkal és amelyek saját rendelkezésre álló eszközeikkel és lehetőségeikkel tevékenyen szeretnének közreműködni a hazai népegészségügyi helyzet javításában.
Mit jelent a kiegyensúlyozott étrend a gyakorlatban?
Nem vitás, hogy a helyes táplálkozás megvalósítása nem könnyű, odafigyelést és bizonyos tudatosságot igényel. Ha egészségünket meg kívánjuk őrizni, étrendünkkel kapcsolatban mindenképpen érdemes ragaszkodnunk néhány alapelvhez:
- Étkezéseink alapját magas keményítőtartalmú élelmiszerek, például teljes kiőrlésű kenyér, gabonák, rizs, tészták, burgonya jelentse.
- Fogyasszunk legalább öt adag gyümölcsöt vagy zöldséget naponta – minél többet, annál jobb.
- Mozogjunk sokat. Ez segít elégetni a kilokalóriákat, kordában tartani a testsúlyt, levezetni a nap során felgyülemlett feszültséget.
- Ismerjük meg saját tápanyag-szükségletünket. A kilokalóriák és a fehérje tekintetében igyekezzünk a közelében maradni a javasolt napi mennyiségeknek, a cukor, a zsír, a telített zsírok és a nátrium esetében pedig fontos, hogy ne lépjük túl őket.
- Nincs rossz étel vagy ital. Csak helytelen étrend és mozgásszegény életmód. Mértékkel mindent lehet fogyasztani.
- Gyermekeinket is tanítsuk meg a helyes táplálkozás mikéntjére.
Ne feledjük: nem kell lemondanunk kedvenc ételeinkről, pusztán mert sok kilokalóriát, cukrot, zsírt, telített zsírokat, sót/nátriumot tartalmaznak, hanem csak oda kell figyelnünk, mit eszünk, milyen mennyiségben és törekednünk kell a napi egyensúlyra.
Ebben tud segíteni az élelmiszerek csomagolásának előlapján önkéntesen feltüntetett, egy javasolt adag tápanyagtartalmát megadó jelölés. Az ezzel kapcsolatos vállalásainkról itt olvashat.
Az öt fő tápanyag
Energia
A kilokalóriák jócskán többről szólnak, mint arról, hogy aki túl sokat fogyaszt belőlük, súlyt szed magára. A kilokalóriák pótolják a nap során elhasznált energiát, amire nemcsak a testmozgáshoz, hanem bármilyen tevékenységhez – még a lélegzéshez vagy az alváshoz is! – szükségünk van. Oda kell tehát figyelnünk, hogy a felhasznált energiát bevitt energiával pótoljuk. Nyilvánvaló, hogy a fokozott aktivitás több kilokalóriát igényel, és fordítva.
Az átlagos felnőtt számára irányadó napi beviteli érték 2000 kilokalória.
Cukor
A cukor energiát ad a testnek, és – mi tagadás – édes. Az étrendben szereplő cukor több forrásból származhat. Ezek közül egyesek szembeszökőek, pl. az a cukor, amit a gabonapehelyre szórunk vagy a teába teszünk, mások, például a gyümölcsökben, a gyümölcslevekben, a tejben és más táplálékokban lévő természetes cukrok. Jóllehet legtöbben szeretjük “megédesíteni” ételeinket egy kis cukorral, jól tesszük, ha az irányadó napi beviteli értéken belül maradunk.
Az átlagos felnőtt számára az irányadó napi beviteli érték 90 gramm cukor.
Zsír
Állati? Növényi? Telített? Telítetlen? Ideje, hogy megismerjünk néhány tényt a zsírokkal kapcsolatban.
Az élelmiszerek jelölésén gyakran látható, hogy a zsírok két csoportra vannak osztva: telített zsírokra, amelyek főleg állati eredetűek, és telítetlen zsírokra, amelyek rendszerint halakból, növényekből származnak.
Az egészséges és kiegyensúlyozott étrendnek mindenképpen tartalmaznia kell némi zsírt – próbáljunk azonban annyit fogyasztani, amennyi nem haladja meg az irányadó napi beviteli értéket, és törekedjünk rá, hogy ez a lehető legnagyobb mértékben telítetlen zsírokból álljon. Ilyenek találhatók az olajban gazdag halakban, az olajos magvakban és a gabonákban, az avokádóban, a napraforgó-, a repce- és az olívaolajban, továbbá ezek kenhető alakjaiban.
Az átlagos felnőtt számára irányadó napi beviteli érték 70 gramm zsír.
Telített zsírsav
A sok telített zsírt tartalmazó ételek – sütemények, vaj, tejszín – mesésen finomak lehetnek, ám a telített zsírok túlzott fogyasztása megnöveli a vér koleszterinszintjét, ami a szívbetegségek kialakulásának fokozott kockázatához vezet. Ezért itt valóban ügyelnünk kell, hogy ne lépjük túl az irányadó napi beviteli értéket.
Az átlagos felnőtt számára irányadó napi beviteli érték a telített zsírokból 20 gramm.
Nátrium
Nem üres beszéd, hogy a nátriummal (sóval) vigyázni kell! Sokunk rendszeresen fogyaszt napi 9 gramm körüli nátrium/sómennyiséget, ami 50 százalékkal haladja meg az irányadó napi beviteli értéket! A túl sok nátriumot tartalmazó étrend olyan egészségügyi problémákkal áll kapcsolatban, mint a magas vérnyomás és a szívbaj, ezért mindenkinek olyan étrendre kell törekednie, amely az irányadó napi beviteli érték alatt marad.
Az átlagos felnőtt számára irányadó napi beviteli érték 2,4 gramm nátrium (azaz 6 gramm só).
(forrás: http://www.inbe.hu/The5keynutrients.php)
Energiaegyensúly- Életmód és energiaegyensúly online
Az Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) magyar nyelven is elérhetővé tette az ún. Életmód és Energiaegyensúly interaktív alkalmazást. Az eszköz az EUFIC weboldalának interaktív részét képezi, és célja, hogy megmagyarázza az egészséges energiaegyensúly alapelveit. Segítséget nyújt napi energiaszükségletünk megértésében. Áttekintést ad az energia fogalmáról, valamint tanácsokkal szolgál ahhoz, hogy miként érhetünk el egészséges, kiegyensúlyozott életmódot. Ezen kívül információt nyújt arról is, hogy a mindennapi tevékenységek és a mozgás miként segíti Önt a kalóriák elégetésében és egészségi állapotának javításában, valamint arról, hogy miként hozhatjuk egyensúlyba az elfogyasztott ételekkel bevitt és a fizikai aktivitás által felhasznált energiát.