E-számok bűvöletében

Ha azt mondom, E számok, senki nem néz rám értetlenül. Szinte mindenkinek eszébe jut az ételeinkbe adagolt adalékanyagok, színezékek, és tartósítószerek tömkelege. Az élelmiszeripar saját meglátásom szerint sokat változtatott gyermekkorom óta, pozitív és negatív irányban is. Egyre nagyobb kereslet van az egészséges ételek iránt, viszont az is tény, hogy sokan nem figyelnek oda, mit is esznek valójában. Érdemes elolvasni a csomagolást…

Bármit is vásárolok, ha élelmiszerről, vagy valamilyen italról van szó, mindig rákukkantok az összetevők listájára, mert szeretem tudni, pontosan mit is tartalmaz. A legtöbb előre elkészített terméken  feltűnnek az úgynevezett E számok. Ezeket az anyagokat nem fogyasztjuk önmagukban, viszont élelmiszereink tartalmazzák technológiai célok megvalósítása érdekében. Az EU-s szabályok értelmében azonban bármi is kerül az ételbe, azt engedélyeztetni kell, mielőtt a gyártó felhasználja.

Mit is takarnak az E számok?

Minden adalékanyag kap egy jelölést, például: az E140 a klorofill-t jelöli, aminek segítségével zöld színt tudnak varázsolni, vagy az E151 a brilliantfekete színező anyag. Több száz ilyen szám van, amivel egy-egy anyagot jelölnek, az EU-ban nem mind engedélyezett, esetenként olyan károsnak bizonyult az összetevő, hogy betiltásra került. A felosztásuk úgy néz ki:

  • 100-181 Színezékek
  • 200-297 Tartósítószerek
  • 300-386 Antioxidánsok és savanyúságot szabályzó anyagok
  • 400-495 Sűrítőanyagok, stabilizátorok és emulgeálószerek
  • 500-585 Savanyúságot szabályzó anyagok és csomósodást gátló anyagok
  • 600-671 Ízfokozók
  • 700-772 Antibiotikumok
  • 900-999 Egyéb
  • 1105-1510 Kiegészítő anyagok

Tömegnövelők, térfogatnövelők csomósodásgátlók, zselésítő anyagok, sűrítő anyagok, fényezőanyagok, csomagológázok, nedvesítők, édesítők… stb. Az adalék egy része az esztétikus megjelenést hivatott megteremteni, színesebb legyen az üdítő, vagy cukorka, hogy az édes pudingok, és joghurtok homogének és fényesek legyenek. Sok esetben, például feldolgozott húskészítményeknél azonban ízfokozókat használnak a jobb íz eléréséhez, ami nagyon sok sót is jelent. Érdemes tehát elkerülni ezeket az előre csomagolt termékeket.

Minden E-szám veszélyes?

Nem. Viszont többségében sajnos jellemzően károsak. Sajnálatos módon mégis elterjedt adalékanyag például az aszpartám, vagy a nátrium-glutamát melyekről bizonyított, hogy károsak a szervezetünkre. Sok adalékanyag az allergiások számára lehet a legveszélyesebb. A hosszútávú hatásuk pedig még nem ismert. Az adalékanyagok fogyasztása esetenként még az élelmiszerek gyártói szerint is kellemetlen melléhatásokkal járhat. Ennek ellenére az EU-s jogszabályok engedélyezik a használatukat.

Hogyan kerülhetjük el az adalékanyagokat?

Habár mint feljebb írtam, nem minden adalékanyag ártalmas, mégis azt kell mondjam, hogy a legegészségesebb módja a táplálkozásnak az, ha nem veszünk előre elkészített, vagy félkész, esetleg instant ételeket. Mivel az adalékanyagok az ételek előállítása közben technológiai eljárás során kerülnek az élelmiszerekbe, így ha elkerüljük ezeket a termékeket, az E számokkal se lesz gondunk, valamint ezzel egyidejűleg csökkenthetjük a só és cukorbevitelünket is.  A legtöbb adalékanyagot tartalmazó ételek például a kisüthető, félkész hústermékek, cukorkák, gumicukrok, vajkrémek, üdítők. Kétségbe esni nem kell, találhatunk olyan termékeket is az üzletekben, melyek nem tartalmaznak tartósítószert, vagy van van bennük, de jóval kevesebb, és olyan is létezik, ami semmilyen adalékanyagot nem rejt magában. Például a növényi tejek, konzervek, gyümölcslevek, sűrített paradicsom, befőttes üvegben árult termékek, ma már nem feltétlenül tartalmaznak tartósítás céljából hozzá adott anyagokat, mert hőkezelés útján csíramentesítik őket. Nézelődjünk és válaszunk tudatosan.

Génmódosított szervezetekből adalékanyagok?

Előfordulhat bizony, hogy az adalékanyag előállításához genetikailag módosított növényt, vagy mikroorganizmusokat használnak fel. A növények esetében ezt a gyártónak mindig fel kell tünetni a csomagoláson. Egyébként a génmódosított élelmiszerek, és növények megjelenése a piacon már nem újkeletű dolog, azonban manapság igen nagy felháborodás övezi az ilyesféle termékeket.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük