Ki ne szeretné az édességet? Mindenki megkíván néha egy kis sütit, vagy ilyen melegben egy hideg üdítőt. Sokan szeretik a tésztaféléket is, az emberek nagy része pedig fogyaszt kenyeret. Ezekben az élelmiszerekben az a közös, hogy magas a szénhidrát tartalmuk. Mire kell figyelnünk a szénhidrátok fogyasztásakor? Van egészséges alternatíva?
A szénhidrátokat két csoportra bontjuk: egyszerű (gyümölcsök, méz, stb.), és összetett (kenyér, tészta, stb.) cukrokra. Alapvetően mire kell figyelnünk egy élelmiszernél, ha a szénhidrát fogyasztásunkat szeretnénk egészséges szinten tartani? A szervezetben az ételek, különféle folyamatok segítségével, alkotóelemeikre bomlanak, ennek eredményeképp a bennük lévő cukor felszívódása más, és más ütemben zajlik. Különbséget tudunk tenni a szénhidrátok között az alapján, hogy szervezetünk milyen gyorsan képes azokat glükózzá alakítani.
Fontos, hogy milyen gyorsan, és mennyire tartósan emeli meg egy adott élelmiszer a vércukorszintünket. Ezt mérni is tudjuk, 1-100- ig terjedő skálán, ezt nevezzük glikémiás indexnek (GI). Akkor döntünk helyesen, ha olyan élelmiszert választunk, aminek a glikémiás indexe 40, vagy az alatti. Ez azt eredményezi, hogy az adott étel, lassan szívódik fel, mértékletesen emeli meg a vércukorszíntünket, és sokáig stabilan is tartja azt.
A táblázatban szereplő ételek között felfedezhetünk meglepetéseket is jócskán. Érdemesebb lehet fehér rizs helyett a bulgurt, vagy a hajdinát választani. Illetve a teljes kiőrlésű tészta sem feltétlenül rossz választás. A fehér kenyeret pedig váltsuk le rozskenyérre, hiszen a rozskenyér értéke 41 míg a fehér kenyér 70-es GI-vel rendelkezik.
Ha a GI értéke magas, akkor az étel, amit elfogyasztunk hirtelen megemeli a vércukorszintünket, ami megterhelően hat a szervezetünkre. Mindezek mellett a hirtelen megemelkedett cukorszint hirtelen le is esik, újabb éhségérzetet kiváltva ezzel. A folyamatos vércukorszint ingás hosszútávon 2-es típusú cukorbetegség (inzulinrezisztencia) kialakulásához vezethet.
Ennek a kis bejegyzésnek a lényege, hogy ne féljünk az újdonságoktól, nézelődjünk, és válasszunk egészségtelen ételeink helyett olyan alternatívát, amely ízletes és mellette egészséges is.