Mark Sisson talán legismertebb könyve ez. Az Őseink egészsége könnyű kis olvasmány sokféle hasznos információval az egészséges étrendről, a rendszeres testmozgásról, illetve a fizikai és mentális jóllétről. Nézzük meg, mit érdemes belőle hasznosítani.
A pasas 10 szabályt fejt ki a könyvben részletesen, ezek lennének – szerinte – az egészséges életmód alapelvei:
- Egyél sok húst, zöldséget és gyümölcsöt
- Kerüld a mérgező ételeket (cukor, feldolgozott élelmiszerek, transzzsírok)
- Mozogj rendszeresen lassú tempóban (sétálj sokat)
- Emelj nehéz dolgokat (végezz saját testsúlyos edzéseket)
- Fuss néha igazán gyorsan (nagyon rövid sprinteket)
- Aludj eleget (légy kipihent)
- Ne feledkezz meg a játékról
- Ha teheted, menj ki a szabadba minden nap, és élvezd a napfényt rendszeresen (kell a D-vitamin a szervezetednek)
- Kerüld a stresszes helyzeteket (önpusztító viselkedés)
- Használd az agyad (tornáztasd az agyad naponta)
Sisson filozófiája egyszerű: az étrend az evolúciós tudomány megértésén alapul. Sokkal fontosabb úgy enni, mozogni és élni, ahogyan az embereket az evolúció formálta, és nem úgy, ahogyan az emberek azt jelenleg teszik, vagy tették az elmúlt 100 évben.
A szerző szerint érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat is:
- egyél friss, bio és teljes értékű, feldolgozatlan élelmiszereket
- figyelj oda a rendszeres testmozgásra – tökmindegy, hogy konditeremben vagy, vagy a fák között sétálsz, minden mozgás számít
- igyál sok vizet, és hanyagold a szénsavas és cukrozott üdítőket
- táplálékkiegészítők közül D-vitamin, probiotikum és halolaj szedése javasolt
- fogyassz sok-sok esszenciális zsírt tartalmazó ételt, rengeteg zöldséget és minőségi húsokat (pl. szárnyas, hal)
- szánj időt a játékra és a szórakozásra, ne vegyél mindent túl komolyan, törekedj a lelki egyensúlyra és békére
- vállalj felelősséget önmagadért és az életedért, és legyél nyitott új dolgokra és ötletekre
Ezek tök jó dolgok szerintem, szimpatikus tippek, bár nem értek egyet azzal, hogy egy teljes étrendcsoportot, pl. a teljes kiőrlésű gabonatermékeket ki kellene zárni az étkezésünkből (a barna rizzsel és a hüvelyesekkel együtt).
Mindez amúgy azért van, mert a Sisson-féle étrend valójában egy módosított paleo, és már a klasszikus paleozásnál sem tetszett a szénhidrátok ilyen korlátozása.
Persze ha a fogyás az elsődleges cél, vagy allergiás vagy a gabonára/hüvelyesekre, akkor mindenképpen érdemes visszafogni vagy beszüntetni ezek fogyasztását. De ez mind egyedi körülmény, illetve személyes döntés és preferencia kérdése. Szerintem.
Azt sem látom hosszan fenntartható módszernek, hogy napi szinten bio és/vagy helyben termesztett zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk. Ez túl sok pénzt és időráfordítást igényel. Persze kísérletezni lehet.
Ha az étrendi rész nem is igazán tartható, a testmozgással kapcsolatos ajánlások jók. Sisson azt mondja, hogy a lassú kardiót (séta vagy kocogás, összesen heti 2-5 órában) érdemes ötvözni a súlyzós vagy saját testsúlyos edzésekkel (10-60 perc, heti 1-3 alkalommal), majd ezt érdemes megfűszerezni max. 10-20 perces sprintfutásokkal havi 2-3 alkalommal. Ez egy jó alap szerintem, egyrészt elősegíti a fogyást, másrészt segít meggátolni az izomvesztést, miközben még némi izmot is felszedhetsz vele céltól függően.
Maga a könyv egyébként jócskán túlírt, a közel 400 oldalas cuccot kb. fele- vagy inkább negyedannyi oldalon össze lehetett volna foglalni. Ráadásul aránytalan is, mivel a táplálkozással foglalkozik kb. 200 oldal, míg a rendszeres játékot mint 7-es számú alapszabályt mindösszesen másfél oldalban elintézi, ami eléggé vicces.
Ezektől függetlenül érdemes elolvasni a könyvet, vannak benne hasznos dolgok, és szimpatikus, hogy a pasas nem erőlteti a szabályok maximális betartását, hanem azt vallja, hogy ha csak 80%-ban tartod magad a fent ismertetett alapelvekhez, már akkor is sokat tettél az egészséged érdekében.
Éljen.