5 dolog, amit eddig nem használtunk a konyhában, pedig kellett volna!

Kurkuma, rebarbara, mandulaolaj, tönkölybúzaliszt, nyírfacukor. Hallott róla, de még nem próbálta? Akkor itt az ideje!

Kurkuma

A gyömbérfélék családjába tartozó fűszernövényt indiai sáfránynak is szokták nevezni. Már Marco Polo is említette feljegyzéseiben, jelenleg főleg Kínában, Indiában, Indonéziában, Dél-Amerikában termesztik. 

  • Miért jó? Kiváló fájdalomcsillapítógyulladáscsökkentővérkeringés javítóvértisztítómájvédő szer, ráadásul magas antioxidáns tartalommal bír. Ezen kívül elősegíti a sebgyógyulást és gátolja a vérrögök kialakulását. Segíti az emésztést, javítja az étvágyat.
„A kurkumin (diferuloylmethane) az egyik leghatalmasabb és legígéretesebb kemopreventív és a daganatellenes szer a világon. Epidemiológiai bizonyítékok azt mutatják, hogy azok az emberek, akik nagy dózisban fogyasztják a fűszert, alacsonyabb rák előfordulási rátával rendelkeznek” – mondta Byron J. Richards klinikai táplálkozás szakértő a kurkumin hihetetlen erejéről a rák elleni küzdelemben. (Az idézet forrása: naturahirek.hu)
  • Hogyan használjam fel? A kurkuma az indiai curry fűszerkeverék egyik legfontosabb fűszere, de rengeteg egyéb felhasználási módja van. Hozzáadhatjuk főzelékhez, húsleveshez, rizshez, pirított zöldséghez, palacsintához, sőt, az avokádókrémet is feldobhatjuk vele. Japánban  gyógyteaként is fogyasztják. 
  • Mire figyeljek? Csak kis mennyiségben alkalmazzuk, így kellemes, narancsra és gyömbérre emlékeztető aromát kölcsönöz az ételnek.

Rebarbara

A keserűfűfélék családjába tartozó zöldség a 18. század óta használatos a konyhában. Őshazája Észak-Kína, Mongólia és Tibet. Érdekesség, hogy neve azt jelenti, hogy a barbárok gyökere.

  • Miért jó? Vitaminokban (A-, B1-, B2- és C-vitamin és niacin), ásványi anyagokban (kalcium, magnézium, vas, szelénfoszforkáliumés aminosavakban gazdag. Miután kiváló béta-karotinforrás, véd az érelmeszesedés és a szívinfarktus ellen is.
  • Hogyan használjam fel? Jellegzetes fanyar, savanykás íze miatt ajánlott más gyümölccsel (almakörteeper, stb.) társítaniKészíthetünk belőle lekvárt, szörpöt, ivólevet, kompótot, sőt, pitében, lepényben is finom. Ezen kívül érdemes kipróbálni leves vagy saláta összetevőjeként is.
  • Mire figyeljek? Étkezési célra csak a meghúsosodott levélnyél/szár alkalmas. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy friss legyen a rebarbara. Ezt úgy tudjuk ellenőrizni, hogy körmünket kissé belevájjuk a szárba, ha elkezd nedvedzeni, akkor jó. Fontos, hogy felhasználás előtt a rebarbarát mindig meg kell hámozni (spárgához hasonlóan), valamint az is lényeges, hogy az elkészítéséhez ne használjunk alumíniumedényeket, mert megfeketíti őket az oxálsavtartalma.

Mandulaolaj

A mandulaolajról sokan tudják, hogy remek kozmetikai szer, még maga Kleopátra is használta! A világossárga színű mandulaolaj megszünteti a szárazságot, enyhíti a bőrbetegségek tüneteit, valamint rendszeres használatával némiképp lassítja a bőröregedést. Ám nemcsak a fürdőben, hanem a konyhában is hasznát vehetjük ennek a multifunkcionális olajnak!

  • Miért jó? A B vitaminokban (B1, B2, B6) és Omega-9 telítetlen zsírsavakban gazdag mandulaolaj emésztési problémák, hurutos betegségek és tüdőgyulladás enyhítőjeként ismert, továbbá érdemes róla tudni, hogy javítja a koleszterinszintet, enyhíti az éhségérzetet és méregtelenít is.
  • Hogyan használjam fel? Lágy, édeskés ízű, így kiválóan alkalmas szárnyas húsokhalak, saláták, szószok, levesek, sütemények, dzsemek ízesítésére.
  • Mire figyeljek? A keleti konyha kedvelt olaja csak hőkezelés nélkül alkalmazható a konyhában, vagyis alkalmazása után az ételeket már nem ajánlott hőkezelni (melegíteni).

Tönkölybúzaliszt

Mintegy 8000 éve került a Kárpát-medencébe a tönkölybúza. Betakarítása során a szemekről nem távolítják el a külső héját, így a tönkölybúza hosszabb ideig friss marad. Érdekessége, hogy bármilyen talajon képes megélni.

  • Miért jó? Kiváló immunerősítő hatású, csökkenti az érelmeszesedést, a koleszterinszintet, és jótékonyan hat az idegrendszerre. A hagyományos gabonaféléknél kevesebb széndhidrátot tartalmaz, ezért ajánlott cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak. Szerencsére könnyen emészthető, hiszen kétszer annyi rostot tartalmaz, mint például a fehér liszt. Rendkívül sokat tartalmaz a következőkből: kalcium, magnéziumfoszfor, réz, vas, cinkmangán, valamint megtalálható benne a teljes B-vitamin-csoport a B12-vitamin kivételével. Az aminosavak közül az aszparaginsav, glutaminsav-, alanin-, metionin-, prolin-, leucin-, izoleucin-, tirozin-, fenil-alanin- és lizintartalma is nagy. 
  • Hogyan használjam fel? Készíthetünk belőle kenyeret, péksüteményeket (kalács, piskóta, stb.) és tésztát is. A fehér búzalisztet tulajdonképpen bármikor helyettesíthetjük tönkölybúzaliszttel. Előnye, hogy később romlik/penészedik meg a tönkölybúzalisztből készült pékáru, mint a fehér lisztből.
  • Mire figyeljek? Említettük, hogy a tönkölybúza szemekről nem távolítják el a külső héját. Emiatt nagyon fontos, hogy kizárólag ellenőrzött forrásból származó, vegyszermentes terméket vásároljunk, így elkerülhetjük a héjon tanyázó vegyszerek okozta problémákat (allergia, egyéb betegségek, stb.)

Nyírfacukor

Az egészséges táplálkozás híveinek, a cukorbetegeknek vagy a candida-diétán lévőknek sokszor gondot okoz, hogy mivel helyettesítsék a finomított fehér cukrot. Szerencsére itt van nekünk a méltán népszerű nyírfacukor, ami egy természetes cukorféle.

  • Miért jó? A nyírfacukor fogyasztása önmagában nem vezet elhízáshoz, jótékony hatással van fogainkra, gyorsítja az emésztési folyamatokat és segíti a kiválasztást. A nyírfacukornak 7-es a glikémiás indexe, míg a hagyományos barna- és fehércukroké 68-100 közötti. Ez az index azt mutatja, hogy egy adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben.
  • Hogyan használjam fel? Íze, megjelenése szinte teljesen azonos a hagyományos kristálycukoréval, úgyhogy a receptek megváltoztatása nélkül készíthetünk vele hideg-meleg ételeket, italokat, lekvárokat, stb..
  • Mire figyeljek? Érdemes fokozatosan áttérni a nyírfacukorra. A kezdeti 4-5 hetes hozzászokási szakaszban esetenként hasmenés okozhat az arra érzékenyebbeknél. A hashajtó hatás napi küszöbértéke felnőtteknél 150 g, gyermekek esetében 40 g.

Kató Iringó
Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.

Forrás: https://www.vitaminsziget.com/cikk.php?id=4002

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük