Egészséges édességek

Néhány ötlet az édes finomságok rajongóinak – alternatív megoldások a bolti édességek helyett.Csokoládébombák, tömény vajas-krémes sütemények, édes kekszek, agyoncukrozott pudingok és krémtúrók – az édességekről bizony nem az egészséges táplálkozás jut eszünkbe. Sajnos manapság szinte lehetetlen az üzletek polcain adalékanyagmentes finomságot találni. A különféle aromák, színezékek, tartósítók és egyéb adalékszerek mellett általában hemzsegnek a nagy mennyiségben hozzáadott finomított cukortól, vagy mesterséges édesítőszerektől. 

A desszerteket azonban nem kell feltétlenül száműznünk étrendünkből, hisz a megfelelő összetevők megválasztásával a bolti – sokszor egészségtelen – nyalánkságok helyett azok egészségesebb és finomabb változatát kreálhatjuk meg konyhánkban.

Az alapanyagok

Házi desszertünk titka – természetesen a jó recept mellett – a megfelelő alapanyagok kiválasztása és beszerzése. Néhány hasznos tipp, hogy süteményünkből hogyan száműzhetjük, vagy csökkenthetjük az egészségtelen alkotóelemeket:

  • Édesítésre a finomított fehércukor helyett használjunk inkább nádcukrot, mézet, vagy sztíviát, ugyanakkor ezek mennyiségével sem tanácsos túlzásokba esni.
  • Sütött desszertekhez jó ötlet fele-fele arányban keverni a finomlisztet és a jóval egészségesebb teljes kiőrlésűt, de nagyon jó recepteket találhatunk kifejezetten teljes kiőrlésű liszthez is.
  • A sütőport érdemes szódabikarbónával helyettesíteni, mivel az – a sütőporral ellentétben – a nátrium-hidrogén-karbonáton kívül nem tartalmaz adalékanyagokat.
  • Ha a sütemény tésztájához vagy a krémhez a recept vajat ír, használhatunk akár telítetlen zsírsavakban gazdag bio margarint.
  • A tömény vajas masszák helyett készítsünk inkább könnyű, pudingos krémet. Jó választás hozzá a mesterséges adalékanyagoktól mentes bio pudingpor, de magunk is elkészíthetjük tej, kukoricakeményítő, kevés nádcukor és bourbon vanília vagy kakaópor segítségével.
  • Kiváló süti-alapanyag a magas rost- és vitamintartalmú zabpehelyAlkalmazásával csökkenthetjük a süteményben a liszt mennyiségét, vagy teljesen el is hagyhatjuk.
  • Friss vagy aszalt gyümölcsökkel egészségesebbé tehetjük desszertjeinket, sőt, így cukorból is jóval kevesebb szükséges.

Zabpelyhes-ropogós

Hozzávalók: 20 dkg teljes kiőrlésű liszt, 30 dkg zabpehely, 1 teáskanál szódabikarbóna, 25 dkg vaj vagy bio margarin, 25 dkg akácméz, reszelt citromhéj, kevés darált dió, ízlés szerint kevés őrölt fahéj

Elkészítés: A lisztet elkeverjük a szódabikarbónával és a zabpehellyel. Elmorzsoljuk a vajjal (margarinnal), hozzáadjuk a mézet, a citromhéjat, diót és a fahéjat, majd összegyúrjuk. A tésztát kb. két-három ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, és szaggatóval vagy pohárral kör alakú formákra vágjuk. A tallérokat sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és előmelegített sütőben kb. 175 fokon 10 perc alatt aranybarnára sütjük.

Gesztenyével töltött sült alma

Hozzávalók: 4 db savanykás, közepes méretű alma, 10 dkg darált dió, 25 dkg natúr gesztenyemassza, kb. 05 dl tej, kevés nádcukor, pár csepp rum

Elkészítés:

A gesztenyemasszát, diót és a nádcukrot a tejjel kikeverjük, pár csepp rummal ízesítjük. Az almákat megmossuk, tetejüket lenyessük, és kivágjuk a csumákat.

A gesztenyés krémmel megtöltjük a kivájt almákat, majd tűzálló tálban kb. 170 fokon 10-15 percig sütjük.

Házi vaníliás-gyümölcsös pudingcsoda

Hozzávalók: 5 dl zsírszegény tej, 5 dkg kukoricakeményítő, bourbon vanília por, kevés nádcukor, ízlés szerinti idénygyümölcs

Elkészítés: A kukoricakeményítőhöz hozzáadjuk a vaníliaport és a nádcukrot, majd kevés tejjel csomómentesre keverjük. A tejet hevíteni kezdjük, majd ha felforrósodott, hozzáöntjük a keményítős masszát és rövid ideig főzzük. Ha besűrűsödött, poharakba öntjük, ízlés szerint gyümölcsdarabkákat keverhetünk hozzá, majd lehűtjük.

Csokis magvak

Törökmogyoró, dió és étcsokoládé segítségével néhány perc alatt finom csemegét készíthetünk. Csak felolvasztjuk a csokoládét egy megfelelő edényben, majd belemártjuk a magvakat és lehűtjük. Válasszunk jó minőségű, legalább 70%kakaótartalmú csokoládét, ami magas antioxidáns és flavonoid tartalma révén hozzájárulhat a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.

Almachips

Az egyik legegyszerűbben elkészíthető egészséges, édes ropogtatnivaló. Az almát megmossuk és megszárítjuk, majd leheletvékony szeletekre felkarikázzuk. A karikákat egy papírral bélelt tálcán szétterítjük, és meleg helyen néhány napig szárítjuk. Ha ropogósra száradt, olajban sült burgonyaszirom helyett ezt bűntudat nélkül majszolhatjuk, és ráadásul finom is.

A Karácsony közeledtével a házi almaszirmokat sokoldalúan hasznosíthatjuk a csemegézésen kívül. Madzagra fűzve például dekorációs almafüzért kreálhatunk belőle, vagy összetördelve, teafűvel és fahéjdarabokkal keverve illatos teát készíthetünk, de gyümölcsös müzli alapanyagaként is megállja a helyét.

Veróczky-Őri Magdolna
Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.

Forrás: https://www.vitaminsziget.com/cikk.php?id=2169

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük