A B-VITAMINOKRÓL ÁLTALÁBAN

A B-vitaminokat komplexnek is nevezzük, hiszen ezek az anyagok sosem önmagukban, hanem mindig közösen fordulnak elő az egyes élelmiszerekben. Tehát nem egy B-vitaminról, hanem többről beszélhetünk.

Ezek közül a salátában és a gabonafélékben az összes B-vitamin megtalálható, de a sörélesztő is nagy koncentrációban tartalmazza ezeket az anyagokat. Mivel a B-vitaminok egymással együttműködve, közösen fejtik ki a hatásukat, így semmit sem érünk el azzal, ha pusztán egyfajta B-vitamint szedünk. Nagyszerű csapatjátékosok, egyenként, önállóan sokkal kevésbé képesek kifejteni a hatásukat. Együtt még a felszívódásuk is jobb, mint külön-külön. Később még lesz szó arról, hogyan is hatnak egymásra ezek az anyagok, melyik B-vitamin melyik másik hatását erősíti.

B-vitaminokról általánosan elmondható, hogy fontos szerepet játszanak abban, hogy az idegrendszer megfelelően működjön és fejlődjön. De ezenkívül a B-vitaminok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy hajunk mesésen ragyogjon, bőrünk fényes és üde legyen, valamint  ahhoz is, hogy körmeink egészségesek maradjanak. Ezeknek a vitaminoknak az emésztőrendszer is nagy hasznát veszi: javítja és fokozza az emésztőszervek működését. Segít a méregtelenítésben is, mivel stimulálja a májat, így azt fokozottabb működésre készteti. De a sportolók sem mehetnek el a B-vitaminok mellett, hiszen az izmok felépítésében és működésében is lényeges szerepet játszanak ezek az anyagok.

És milyen következményekkel jár, ha ezekből a vitaminokból a szervezetünk hiányt szenved?

A B-vitamin hiánya igen komoly károkat képes okozni a fent felsorolt szervekben és szervrendszerekben. Ha nem jutunk megfelelő mennyiségű B-vitaminhoz, akkor sejtjeink lassacskán megbetegszenek, majd elpusztulnak. Hajunk gyorsabban kezd el őszülni, majd hullani kezd. Látásunk romlik. Emellett kisebb idegrendszeri problémák is fellépnek: idegesek, depressziósak leszünk és romlik a közérzetünk. A komoly depressziónak nagyon sok köze van a B-vitaminok hiányának.

Sajnos a mai modern és rohanó életmód sem kedvez a B-vitaminok hasznosulásának. Számos anyag van, mely kitartóan pusztítja ezeket a vitaminokat és megakadályozza felszívódásukat. A túl sok kávé vagy tea, a mértéktelen mennyiségű cukor és édesség valamint alkohol mind ezekhez az anyagokhoz sorolható. De azt is érdemes megjegyezni, hogy a fehér liszt fogyasztásával is sokkal kevesebb B-vitamint viszünk be a szervezetünkbe, mintha a teljes kiőrlésűt választanánk. A teljes kiőrlésű gabona grammja 3,5mcg tiamint (B1) tartalmaz, addig a fehér liszt csupán 0,8mcg-ot. Ez az arány érvényes a többi B-vitaminra is. Mivel az emberi szervezet a teljes értékű gabonára van beállítva, ezt szokta meg az évezredek alatt, el lehet képzelni, mit jelent a drámai vitamincsökkenés.

Forrás: b-vitamin.hu, http://efi.kenezykorhaz.hu/cikkek/egeszseges-eletmod-klub/172/a-b-vitaminokrol-altalaban-

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük